.

Witamy na naszej stronie poświęconej paletkom. Poza rybami znajdziesz też tutaj kilka ważnych informacji, które pomogą Ci w hodowli i zabawie z tymi pięknymi rybami. Akwarystykom interesujemy się już kilkadziesiąt lat, paletkami kilka lat. Podane informacje na naszej stronie są kompilacją wiedzy książkowej, teoretycznej oraz praktycznej.

Dyskowce; paletki - dwie polskie nazwy dotyczące jednego rodzaju ryb, które u każdej osoby interesującej się akwarystyką w pewnym momencie wtajemniczenia budzą emocje. Marzeniem wielu akwarystów jest posiadanie tych ryb w swoim akwarium, jednak krąży o nich wiele sprzecznych informacji, które postaramy się wyjaśnić. W obecnym czasie, pielęgnacja dyskowców w akwarium nie jest już tak trudna. Przynieść ona może wiele satysfakcji, pod warunkiem, że na samym początku opiekun ryb nie popełni jakiś kardynalnych błędów. By ich uniknąć, warto zapoznać się z zamieszczonymi tutaj uwagami. Stosują się do nich, a także pogłębiając systematycznie wiedzę akwarystyczną, Ty także możesz pielęgnować dyskowce w swoim mieszkaniu.

O czym warto pamiętać zaczynając przygodę z paletkami:

1. Nie warto na początku kupować zbyt małego akwarium. Dyskowce są stosunkowo dużymi rybami i potrzebują do życia odpowiednią ilość miejsca. Warto przewidzieć na jedną dorosłą rybę około 40 litrów wody.

2. Dyskowce lubią czystą, miękką i lekko kwaśną wodę, której temperatura powinna wynosić 28-30°C.

3. W większych akwariach dekoracyjnych, dobrze jest stosować dwa rodzaje filtracji np. filtr wewnętrzny mechaniczny i filtr zewnętrzny biologiczny.

4. Żaden rodzaj filtracji nie daje akwaryście podstaw do zwiększania obsady ryb w zbiorniku ponad normę.

5. Bez względu na jakość używanych filtrów, systematyczna podmiana części wody w akwarium jest niezbędna. Czynność tę warto wykonywać raz w tygodniu,dosko podmieniając jednorazowo 10 - 15% wody znajdującej się w zbiorniku. Lepsze są częstsze podmiany niewielkiej ilości wody od podmian rzadkich, w czasie których wymienia się jej duże ilości.

6. Gąbki oczyszczające wodę w akwariach warto często płukać, gdyż dzięki temu, stężenie związków azotowych w wodzie będzie mniejsze.

7. Grzałki przeznaczone do ogrzewania wody, powinny być dobrej jakości. Lepiej jest zastosować w akwarium dwie grzałki o mniejszej mocy, niż jedną grzałkę silniejszą. Takie rozwiązanie, w przypadku ewentualnej awarii, ustrzeże ryby przed nadmiernym oziębieniem wody.

8. Dyskowce nie lubią zbyt silnie oświetlonej wody w akwarium. Barwa światła jest ważna dla roślin, obojętna dla hodowanych ryb. Pamiętając o tym, światło dla ryb należy tak dobrać, by jak najlepiej prezentowały one swe barwy w akwarium i nie było zbyt jaskrawe.

9. Źle dobrane światło stymuluje rozwój glonów w akwarium. Jego nadmiar pomaga wzrastać zielonym glonom, niedobór brunatnym. Bez względu na rodzaj lamp zastosowanych do oświetlenia akwarium, zawsze dobrze jest zastosować zegar czasowy.

10. "Dzień" w akwarium winien mieć 10-12 godzin. W tropikach trwa on 12 godzin, lecz słońce w trakcie poranka i zmierzchu nie oświetla wody. Ryby posiadają zegar biologiczny, którego lepiej swym postępowaniem nie naruszać.

11. Do dekorowania akwarium, w którym mają być pielęgnowane dyskowce, najlepiej jest wykorzystać naturalne korzenie, kamienie i rośliny wodne. Podłoże może stanowić żwirek o grubości 3 - 5 milimetrów.

12. Warto na samym początku posadzić w większych grupach szybko rosnące i niezbyt wymagające rośliny.

13. Urządzenie i zalanie wodą nowego akwarium, nigdy nie upoważnia akwarysty do natychmiastowego wpuszczenia do niego ryb. Najczęściej, warto poczekać około 10-14 dni, by woda ustabilizowała się a posadzone rośliny zaczęły rosnąć. Pośpiech jest w tym wypadku złym doradcą.

14. Dyskowce są rybami towarzyskimi, lubiącymi żyć w niewielkich stadach. W akwarium, grupka licząca 5-6 sztuk, to w zasadzie niezbędne minimum.

15. W akwarium z dyskowcami można także pielęgnować niewielkie stadka małych ryb kąsaczowatych np. neonów czerwonych, innesa, cesarskich tetr, a także kiryski i ryby odżywiające się glonami.

16. Przystępując w pierwszej kolejności do zakupu roślin, a potem ryb, należy w pierwszym rzędzie ocenić ich wygląd zewnętrzny. Warto wystrzegać się zakupów dokonywanych w niezbyt pewnych źródłach, aby nie zakupić chorych egzemplarzy.

17. Nigdy nie wolno wpuszczać do akwarium ryb, których wygląd, względnie zachowanie wskazuje, że mogą być chore. W przypadku dyskowców, chorobę znamionuje najczęściej nienaturalne, ciemne zabarwienie, ubytki na płetwach, plamki i ranki na skórze, względnie odstające pokrywy skrzelowe oraz szybki oddech. Ryby nie wykazujące chęci do pływania (chowające się po kątach), a także nie interesujące się pokarmem, też przeważnie są chore.

18. Wprowadzając nowe ryby do akwarium, zawsze należy uprzednio zgasić światło oświetlające zbiornik. Ponownie można je zapalić po 2 - 3 godzinach, czyli wtedy gdy nowe ryby wstępnie zaadaptują się do nowych warunków.

19. Nigdy nie wolno przekarmiać ryb. Należy dążyć by pokarm był urozmaicony. Dyskowce, jak i inne mieszkające z nimi ryby karmi się najczęściej specjalistycznymi pokarmami płatkowanymi i granulowanymi, a także specjalnie przyrządzanymi przez opiekuna mikasami, składającymi się z różnorodnych składników pokarmowych.

20. Ryby podobnie jak ludzie powinny mieć możliwość uzupełniania za pomocą pokarmu niezbędnych witamin i innych składników. Zwiększają one ich odporność na choroby oraz poprawiają samopoczucie. Dzięki temu ryby mają intensywniejsze barwy i w mniejszym stopniu reagują na stresy.

21. By móc się prawidłowo rozwijać, dyskowce potrzebują znaczących ilości pokarmów roślinnych. W tym wypadku doskonałym pokarmem roślinnym jest spirulina.

22. W razie pojawiania się na dnie osadów, należy niezwłocznie je usuwać. Tym sposobem ogranicza się możliwość, by w sposób niekontrolowany rozkładały się. Brak staranności w tym względzie, prowadzi najczęściej do zatrucia wody, a co za tym idzie także ryb.

23. Właściwe warunki higieniczne są podstawą do utrzymania ryb w dobrej kondycji i zdrowiu.

Jeśli uznasz, że zdołasz sprostać podstawowym zasadom powyżej, zastanów się, czy warto inwestować dość duże w końcu pieniądze. Paletki naprawdę nie są trudne do hodowli, pod warunkiem, że zrobisz to co one chcą. Czego więc potrzebują?
- Doskonałej jakości wody wolnej od toksyn jak chlor, amoniak, azotyny, azotany, fosforany, etc;
- Właściwej chemia wody: pH i twardość;
- Temperatury w granicach 28-30°C.

Doskonałą jakość wody jest dostarczona przez trzystopniowy system filtracyjny (RO) i jednoczęściowy filtr do wody podmienianej. Chemia wody jest sprawdzana i dostosowana. Woda powinna być miękka pomiędzy 3 a 10 Two pH powinno być pomiędzy 5,5 a 6,5. To sprawia że hodowcy mają z tym najwięcej problemów. Dyskowce nie preferują kompromisu od tych wartości. Wiara, że ktoś może zaaklimatyzować paletki do wody twardszej i o wyższym pH i niższych temperatur jest głupotą. Dyskowce mogą żyć a nawet się rozmnażać ale będą hodowane i żyć w stresie. U ryb jak i u ludzi, stres skraca ich życie powodując większą podatność na choroby. Trzeba raczej dążyć do ideału niż oszukać ten system.

ZBIORNIK

To jeden z największych dylematów początkującego „paletkarza”. Zasada jest prosta, zawsze jak największy na jaki możemy sobie pozwolić, nie mniej jednak niż 100-120cm długości, 40cm szerokości i 50cm wysokości czyli jakieś 200-240L. Uważam, że to niezbędne minimum. Dlaczego taki duży? Paletka to duża ryba, dorosłe osobniki dochodzą do 20-22cm długości, mierzone od pyska do końca ogona. W akwarium musimy pomieścić ok. 5-6 osobników pamiętając, że to ryba stadna. Jeśli jednak możemy sobie pozwolić na większy zbiornik, to 200cm długości jest najbardziej optymalną wersją, jaką możemy przyjąć. Pamiętajmy, im większy zbiornik tym łatwiej zadbać o jego równowagę biologiczną i utrzymać stałe parametry wody. Drugi dylemat, jaki musimy rozstrzygnąć na początku to rodzaj zakładanego zbiornika. I tutaj jest kilka opcji, każda ma wiele zalet ale i wad.
Pierwszym rozwiązaniem jest tzw. akwarium sterylne – pozbawione podłoża, roślin, wystrój mogą stanowić korzenie i inne naturalne kryjówki dla ryb. Niewątpliwą zaletą jest to, że łatwo utrzymać czystość, pokarm nie wpada pomiędzy żwirek i nie gnije, bezproblemowo można zebrać nieczystości odmulaczem, widać odchody w związku z tym łatwo zauważyć symptomy niestrawności, które przytrafiają się paletkom i w porę zareagować. Minusem jest estetyka, zwłaszcza, jeśli ktoś preferuje coś zielonego w akwarium, niemniej jednak umiejętne ułożenie dekoracji z korzeni może również przynieść wiele radości Drugie rozwiązanie to połączenie akwarium sterylnego i dekoracyjnego. I tutaj może być ono pozbawione żwiru, natomiast poza dekoracjami z korzeni, możemy udekorować roślinami posadzonymi w doniczkach, łatwe do przestawienia lub wyjęcia w razie potrzeby. Trzecie rozwiązanie to akwarium dekoracyjne z dość tradycyjnie usypanym żwirkiem lub piaskiem, roślinki posadzone w podłożu, dekoracje z korzeni. Zaleta jest jego niewątpliwe piękno, wadą zanieczyszczenia wpadające między kamyczki i problemy w przypadku leczenia i podawania leku do wody. Wtedy lepiej mieć w zapasie puste małe akwa kwarantannowe.

Istnieje jeszcze jedno rozwiązanie tzw. akwarium w stylu holenderskim, ale utrzymanie w nim paletek z wymogami tak wysokiej temperatury s stosunku do wymogów roślin jest bardzo trudne, prawie zawsze któraś ze stron na tym cierpi, dlatego tę formę odradzam, choć to piękny widok...

WODA

Na początek powinno się przeprowadzić test wody wodociągowej. Służy do tego zestaw testów do mierzenia pH, Two (twardość ogólna wody), Tww (twardość węglanowa wody), azotyny i azotany. Taki zestaw testów będzie nieodzowny zanim wpuścimy pierwsze ryby oraz w późniejszym czasie. Wodociągi modą być twoim przyjacielem lub wrogiem. Chlor jest dodawany do wody w wielu jeszcze miejscach. Łatwy kolorowy test ustali obecność i koncentracje w wodzie wszystkiego. Usuniecie chloru jest znaną częścią procesu uzdatniania wody. I jest wiele na to sposobów aby uzdatnić wodę z kranu. Uzdatnianie jest procesem dostosowania chemii wody aby podnieść ją do wymagań paletek. Chlor jest z łatwością usuwany przez prefiltrację węgla aktywnego podstarzając wodę lub pozwalając wodzie na odstanie min. 24h. Są również specjalne środki dodane do wody które usuwają chlor. Jeśli natomiast uzdatniasz wodę używając RO (filtr odwróconej osmozy), ten proces usunie faktycznie wszystkie toksyny (a także wszystkie potrzebne elementy które musisz wprowadzić), ale o odwróconej osmozie później.

Twardość ogólna (Two) jest sumą połączeń twardości węglanowej i nie węglanowej twojej wody. Twardość ogólna jest mierzona jako Two. Twardość ogólna nie jest zazwyczaj kwestią dużej wagi dla dyskowców pod warunkiem, że jej przedział w kranie lub po przygotowaniu wody będzie się wahał w przedziale 8-15°. Alkaliczność jest wiele ważniejszym parametrem w ich hodowli. Alkaliczność jest niekiedy odniesiona do twardości węglanowej (Tww) lub zdolności buforowania. Jest ważnym parametrem w hodowli i kontroli pH wody. Alkaliczność odnosi się do poziomu wapnia, węglanowości i dwuwęglanu w wodzie. Niższe odczyty alkaliczności wody są bardziej wskazane dla dyskowców, dlatego najlepiej utrzymywać ją na poziomie 2-4°.

Paletki całkiem dobrze się czują w wodzie lekko twardej. Faktycznie wielu hodowców rutynowo hoduje paletki w tych wartościach zapewniając właściwy rozwój młodych ryb ale dla rozwoju ikry, miękka woda, szczególnie w odniesieniu do alkaliczności jest istotna. Dlatego nie jest istotnym drastyczne dostosowanie ogólnej twardości i alkaliczności kiedy dopiero zaczynasz trzymać paletki chyba że te wartości są bardzo wysokie. Reasumując Two powinniśmy ustalić na poziomie nie wyższym niż 12-15° a Tww nie wyższym niż 2-4°. Przy spadku Tww do zera lub powyżej podanych wartości, trudno będzie nam utrzymać stałe pH w naszym zbiorniku.

Filtr RO

Sprawdź pH i alkaliczność swojej wody zanim zainwestujesz w sprzęt Reverse Osmosis. Tak długo jak ogólna twardość i alkaliczność jest w granicach jak wspomniałem powyżej nie powinieneś mieć problemów. Torf przyczyni się to zmiękczenia twojej wody. Możesz łagodnie zareagować stosując torf w swoim filtrze. Ale jak jesteś na etapie zajęcia się hodowlą to powinieneś rozejrzeć się za RO. Metoda to usunie wszystkie ślady twardości i w bardzo dużym procencie wszelkie nieczystości wody poprzez nadzwyczaj wysokiej jakości wydłużony proces akcji zachodzący w RO. Woda w ten sposób spreparowana jest pozbawione jakichkolwiek śladowych elementów które muszą być zrekonstruowane przed wlaniem jej do akwarium. Zaleca się mieszanie RO z wodą kranową w stos. 3:1.

pH

Dyskowe są bardzo wyczulone na pH i jego wahania. Należy utrzymywać je na poziomie 5,5 – 6,5°. W takim zakresie paletki czują się najlepiej. Alkaliczność (twardość węglanowa) i pH są blisko powiązane. Twarda woda niewymuszenie dąży do alkalizacji. Miękka ma skłonność do zakwaszania. Tak jest ze względu na zdolność buforowania. Zdolność buforowania reprezentuje obecność alkaliczności (twardości węglanowej) i zdolność wody do utrzymania wysokiego pH. Jest to funkcja chemicznego wahadła. Właściwa twardość węglanowa, a pH pozostanie na wymaganym poziomie. Zbyt wysoka twardość węglanowa a pH pozostanie wysokie. Zbyt mała twardość węglanowa a pH się zawali. Utrzymuj twardość węglanową około 4° przy 10 - 12 Two a nie powinieneś mieć problemów z pH. Sprawdź swoje pH przy każdej podmianie wody aż będziesz w stanie określić jak twoja woda się zachowuje. Jeśli zauważysz że pH spada szybko musisz wprowadzić z powrotem węglanowość. Jeśli pH opiera się zmianą na niższe wartości musisz usunąć węglanowość. Jest wiele metod na obniżenie pH, w większości oparte na kwasie fosforowym ale najbardziej przyjaznym i bezpiecznym sposobem jest poprzez użycie torfu. Ponieważ torf absorbuje twardość węglanową i zakwasza wodę powinieneś być w stanie utrzymać wymagany poziom i twardość węglanową poprzez użycie torfu. Można przygotowywaną wodę również przesączyć przez tzw. żywicę jonowymienną regenerowaną kwasem, trochę więcej zachodu i zabawy, ale zdecydowanie tańsze rozwiązanie od filtra RO.

Podmiany wody

Aby paletka rosła, dobrze rozwijała się i aby utrzymywać stężenie azotynów na poziomie zbliżonym do zera, potrzebne są regularne podmiany wody. Przyjmuje się, że podmiany wody powinny stanowić wartość 20% objętości całego akwarium, z częstotliwością raz w tygodniu lub częściej. Woda do podmian powinna być o dokładnie takiej samej temperaturze i takich samych parametrach chemicznych jak woda w akwarium ogólnym.

Wyposażenie zbiornika

Nieodzownym wyposażeniem będzie filtr zewnętrzny tzw. kubełkowy, najczęściej służący jako filtr biologiczny, najlepiej o większych wartościach przepływu wody niż pojemność naszego akwarium (tzw. nadfiltracja) pozwalająca nam na utrzymanie stabilnych warunków biologicznych wody (np. w akwarium 240L filtr o przepływie 600-700L/h), czyszczony raz na 4-6 m-cy. Do tego filtr wew. służący w akwarium jako zbieracz zanieczyszczeń większych, kup, nie zjedzonych drobin pokarmu, czyszczony przy każdej podmianie wody. Ciepło powinny utrzymywać grzałki, najlepiej dwie, jako zabezpieczenie w przypadku awarii jednej z nich o odpowiednich mocach.

KARMIENIE

Co do karmienia paletek to są pewne zasady ogólnie przyjęte:

1. Pokarmy żywe, ale tylko w postaci artemii, ochotki, doniczkowca i wodzienia – podawane 2 razy w tygodniu, mogą być w formie mrożonej.

2. Pokarmy suche i tutaj nie mamy większego problemu, dostępne na rynku w formie granulatów lub płatków, polecam firmy Tropical (pełna gama produktów) jak i firmy Tetra, podawane kilka razy dziennie.

3. Własnoręcznie zrobione i tutaj jest to mix serca wołowego, piersi z kurczaka, kalafiora, szpinaku, krewetek, mięsa ryb morskich, czosnek jako osłona dla przewodu pokarmowego, wszystko zmielone i zamrożone, podawane raz dziennie.

4. Gotowe pokarmy w postaci mix’ów dostępnych w sklepach zoologicznych, choć ta forma jest dużo mniej bezpieczna od własnoręcznego produktu.

Młode paletki karmimy kilka razy dziennie, małymi porcjami tak, by pokarm nie zalegał na dnie, naprzemiennie suchym, mięsnym i żywym. Dorosłe paletki, które osiągną 1-1,5 roku wystarczy jak nakarmimy 2-3 razy dziennie.

CHOROBY

Dział tak duży i obszerny, że w przypadku konkretnych pytań lub problemów, chętnie odpowiemy na e’maile, telefony lub smsy.

PODZIAŁ BARWNY PALETEK

    Powyższe informacje mają na celu przybliżyć tylko ogólny zarys podstawowych czynności i rzeczy, jakie należy wziąć pod uwagę, w przypadku fascynacji tymi pięknymi rybami. Te suche fakty mogą odstraszać, ale uwierzcie Państwo ”...nie taki diabeł straszny jak go malują...”. Każdy z nas przechodził podobne rozterki, ponosił porażki i chwile chwały. Jednak wszystko to rekompensują nam one... jedyne w swoim rodzaju, piękne i nie do opisania, a wszystkie opisane czynności opanowujemy w mig. Mając duże już doświadczenie, choć nadal się jeszcze ucząc, służymy w miarę naszych możliwości pomocą, radą i piękną rybą z naszej własnej już hodowli. Zapraszamy Państwa do siebie, dzwońcie i piszcie, pytajcie i dawajcie rady, ta strona jest dla Was... Jeśli chcesz pokazać swoje akwarium, napisz, dołącz zdjęcia a zobaczą je inni...

Materiały informacyjne opracowane i zacytowane na podstawie:

  • „Dyskowce” autorzy: R. Ratuszyński. A. Sieniawski - Wyd. Hoża, Warszawa 2002
  • "PIELĘGNUJĘ DYSKOWCE" Moje pierwsze kroki, czyli 24 podstawowe rady. Broszura wydana przez PKMD autorstwa Andrzeja Sieniawskiego – a także materiał będący na stale zamieszczony na Forum PKMD w temacie ”Jak zacząć”
  • Forum Dyskusyjne PKMD
  • Forum Dyskusyjne Miłośników Dyskowców
  • własne doświadczenia.

Pozdrawiamy
Artur i Robert.
 
 
  paletki.com
os. Cegielskiego 15
Swarzędz, k. Poznania

Robert Kaźmierczak
tel. kom.
+48 607 155 199
e-mail: robert@paletki.com

Artur Borowski
e-mail: artur@paletki.com


dojazd
Kliknij aby powiększyć

  Chcesz dowiadywać się o nowościach w serwisie paletki.com?
Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail, a możesz mieć pewność, że o wszystkim dowiesz się jako pierwszy!
 

design4u.pl
strona wykonana przez design4u.pl

Copyright ©2007